استابلایزر ولتاژ چیست؟


استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ برق ، دستگاهی است که نوسان ولتاژ را تثبیت کرده و به مصرف کننده میفرستد. عمده ترین عوامل خرابی لوازم برقی، نویزها ، نوسانات و یا قطع و وصل ناگهانی ولتاژ یا برق شهر بوده که آسیب های جدی بیشتر در بخش های زودکُنش(حساس) و اصلی دستگاه همچون موتور ، کمپرسور ، پاور یا… اتفاق می افتد . به همین منظور برای حفاظت از لوازم برقی بویژه کولر گازی ، یخچال ، لباسشوئی ، سیستم صوتی و تصویری و کامپیوتر و… حتما ً باید از استابلایزر بهره برد.

همچنین گفتنی است ، تولید کنندگان لوازم برقی در قبال اشکالات به وجود آمده به دلیل نوسانات برق در دستگاه های بی استابلایزر هیچ گونه مسئولیتی را نمیپذیرند .

هزینه ناشی از خسارات احتمالی و عملکرد نا مطلوب دستگاه در بیشتر زمانها به مراتب بیش از هزینه پیشگیری (خرید استابلایزر) می باشد


عملکرد محافظ برق و تفاوت آن با دستگاه استابلایزر

دستگاه محافظ فقط دارای یک برد الکترونیکی میباشد که هنگام بالا یا پایین بودن ولتاژبرق شهر از حد تعریف شده برق را قطع مینماید و دارای یک مدار تاخیر برای وصل مجدد برق با زمان مشخص میباشد که این سیستم به دلیل ساده بودن و فیلتر نکردن ولتاژ محافظ مطمئن و کاملی برای دستگاه ها نیست ولی استابلایزر(تثبیت کننده ولتاژ) با کمک میکروکنترلر هوشمند و مدارات فیلتر داخلی و رگولاسیون برق محافظی بسیار مطمئن برای لوازم برقی میباشد.


۱ – تثبیت برق شهر

برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است، به همین دلیل استفاده از استابلایزر میتواند به میزان قابل توجهی عمر و راندمان دستگاه های مصرف کننده را بالا ببرد

۲ – محافظت در مقابل اتصال کوتاه

اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک (توسط میکروکنترلر)، خروجی را قطع نموده و از بروز هرگونه ایراد و مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید.

۳ – کاهش هزینه های مصرف برق

افت ولتاژ برق شهر باعث اختلال در عملکرد دستگاه ها شده و قدرت نامی و راندمان الکتروموتور را به حد قابل توجهی کاهش می دهد، در نتیجه دور الکترو موتور کاهش پیدا کرده، باعث گرم شدن آن (اتلاف انرژی) خواهد شد. در نهایت برق زیادی را مصرف می کند، در بعضی از مواقع افزایش مصرف برق تا ۲۵% نیز خواهد بود.

۴ – محافظت در مقابل رعد و برق، ولتاژ های بالا و نوسانات لحظه ای و اسپایکها (Spike)
۵ – محافظت در مقابل امواج و نویز ها (Noise)

برق شهر به علت استفاده مشترک هزاران مصرف کننده صنعتی و غیره صنعتی و همچنین مشکلات موجود در شبکه انتقال همواره دارای نویز و نوسانات بسیاری است که باعث خرابی های بعضا ًجبران ناپذیر برای قسمت سخت افزاری و یا نرم افزاری مصرف کننده می شود. به کمک استابلایزر تمام نویزها و امواج جریان برق شهر، رگوله و فیلتر (Regulation & Filtration) می گردد.

۶ – مانیتورینگ برق شهر (Monitoring)

استابلایزرهای پیشرانه محافظ دارای نمایشگر LED می باشند که همواره میزان ولتاژ ورودی همچنین ولتاژ خروجی تثبیت شده و نیز مقدار بار مصرفی ویا خرابی و اختلال شبکه را نمایش می دهند.

۷ – جلوگیری از شوک های الکتریکی اولیه

برق شهر هنگام وصل مجدد دارای نوسات لحظه ای شدیدی است که برای مصرف کننده ها بسیار زیان آور می باشد. استابلایزر پیشرانه محافظ جهت رفع شوک ها و کنترل جریان های اولیه به گونه ای طراحی شده که با تاخیر ۴ دقیقه ای برق شهر را مجددا ً وصل می نماید.

۸- حفاظت از سیم کشی ساختمان

هنگامی که ولتاژ برق شهر پایین می آید، مصرف کننده برای جبران این کاهش ولتاژ، جریان بیشتری از مدار و سیم کشی میکشند، این موضوع جریان زیادی را از فیوزهای سر راه و کابلهای برق عبور میدهد که باعث قطع شدن فیوزها و گرم شدن شدید کابلهای ورودی و موتور دستگاه مصرف کننده می گردد. تثبیت ولتاژ توسط استابلایزر از تولید این گرما و خطر آتش سوزی پیشگیری میکند.

۹ – بهبود راندمان دستگاه

در صورتی که ولتاژ ورودی دستگاهها از مقدار تعیین شده پائین تر باشند دستگاههایی مانند لامپ ها و یا موتورهای برقی و غیره راندمان مناسب خود را نداشته و کارایی آن ها به حداقل می رسد در ضمن طول عمر مفید آنها نیز بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

۱۰ – رفع مشکلات ناشی از ژنراتور برق اضطراری

همانطور که می دانیم ولتاژ ژنراتورها (مخصوصا ً دستگاههای توان پائین و ژنراتور های برق اضطراری) تثبیت شده نبوده و دارای نویز و نوسانات زیادی می باشد،جهت رفع این ایراد حتماً باید دستگاه استابلایزر بین خروجی ژنراتور و ورودی مصرف کننده ها قرار گیرد.

۱۱-محافظت در برابر دو فاز شدن برق

در صورت دو فاز شدن استابلایزر برق را قطع نموده و بعد از رفع مشکل دستگاه عملکرد عادی خود را از سر میگیرد.

آموزشمقالات آموزشی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!